Tipy a triky » Skály

V dnešním povídaní jak na to bych se chtěl krátce zastavit u tématu tvorba skal na kolejišti.
Nebudu zde dlouze psát o postupu stavby skal.Každý modelář používá jinou techniku a má jiné zkušenosti.Já zde spíše popíšu svůj vývoje při ztvárnění skal.
Úplně první skály byl vytvořeny pouze s polistirenu : to se píše rok 1994

skaly

Jelikož umě nikdo nedošlo ke zkušenostem stavy skal metodou kašírování ,hledal jsem nejvhodnější náhradu v přírodních materiálech.
Mé další skály byli vytvořeny z kůry stromů tak to jsem ztvárňoval skály kolem roku 2002
Příprava těch to skal byla docela zdlouhavá, většinou na podzim jsem sloupnul kůru s pařezů a nechal přes celou zimu vyschnout, následovalo napuštění kůry proti parazitům a pak se teprve dalo s kůrou pracovat.Jelikož byla kůra s pařezů měla tendenci vysychat jakoby do kulata a proto bylo těžké získat větší souvislou plochu.Většinou se musely skály skládat více části a poté upravovat a maskovat spoje.Kůra se dala k sobě velice pohodlně lepit tavnou pistolí.

skaly
skaly
skaly
skaly

Později na řadu přišli práce s výlisky od firmy Malá železnice : mě osobně moc nevyhovovali a rychle jsem jejich používání zavrhl.

skaly
skaly
skaly

V součastné době používám skály ve formě hotového výlisku od firmy Noch ,je snimi velice jednoduchá práce , dají se řezat ,popřípadě lepit do celků.Nevýhodou je vyšší pořizovací cena

skaly
skaly
skaly

Ale ještě více mě láká odlévání skal do forem .Mám v součastné době cca 5 forem od firmy Noch na skály a formu pro odlévání opěrné zdi s kamene a dvě formy pro opěrné zdi z betonu. V součastné době se pokouším odlitky skal zapracovávat do větších celků a vytváření patiny .ale o tom už bude až příští povídání.

skaly
skaly
skaly
skaly
skaly
skaly
skaly
skaly
skaly
skaly
skaly
skaly
skaly
skaly
skaly
skaly

Budu rád za vaše názory a poznatky ohledně tvorby skal a jejich zapracování do kolejišť.
Nashledanou příště.